ده شرکت تولید کننده برتر مس جهان

در حالی که کاهش عرضه مس در بازارهای جهانی، بار دیگر تقاضا برای این فلز استراتژیک را افزایش داده است. البته به نظر می‌رسد اوضاع ذخیره‌های قطعی و پیش‌بینی‌شده مس در جهان هم بد نیست. در این‌جا با 10 پروژه بزرگ مسی دنیا آورده شده است:

– Udokan

محل: روسیه

ذخیره مس: 87.8 میلیارد دلار

محصول جانبی: نقره

کل ذخیره: 96.1 میلیارد دلار

تولیدکننده+مس+جهان

پروژه مس و نقره اودکان در شرقی‌ترین بخش روسیه قرار دارد و مدتی است که شرکت دولتی متالواینوس (Metalloinvest) کار روی آن را آغاز کرده است. قرار است این معدن از سال 2021 به تولید تجاری برسد. معدن اودکان یک معدن روباز است که آخرین مطالعاتی که درباره آن انجام گرفته، نشان می‌دهد به مدت 40 سال توانایی تولید سالانه 340 کیلوتن محصول دارد.

Wafi- Golpu

محل: پاپوآ گینه نو

ذخیره مس: 28.4 میلیارد دلار

محصول جانبی: طلا

کل ذخیره: 41.7 میلیارد دلار

گولپو معدن مسی زیرزمینی و وافی معدنی روباز است که در قالب یک پروژه به‌صورت 50-50 در اختیار شرکت استرالیایی نیوکرست ماینینگ (Newcrest Mining) و شرکت هارمونی گلد (Harmony gold) قرار دارد. تخمین زده می‌شود که این دو معدن 35 سال عمر داشته باشند که در طول آن می‌توان سالانه 130 کیلوتن مس و 202 کیلو انس طلا استخراج کرد.

 – Namosi

محل: جمهوری جزایر فیجی

ذخیره مس: 34.7 میلیارد دلار

محصول جانبی: طلا

کل ذخیره: 54.1 میلیارد دلار

ناموسی پروژه استخراج مس و طلاست که در حال حاضر بیش از 70 درصد آن در اختیار شرکت نیوکرست ماینینگ، پنجمین شرکت بزرگ تولیدکننده طلا در دنیاست. این معدن در 30 کیلومتری پایتخت کشور کوچک فیجی یعنی سووا قرار گرفته است. تخمین زده می‌شود این معدن 2.6 میلیارد تن مس عیار 0.22 و طلای 0.22 درصد داشته باشد

 – Galore Creek

محل: کانادا

ذخیره مس: 17.8 میلیارد دلار

محصول جانبی: طلا و نقره

کل ذخیره: 26.0 میلیارد دلار

شرکت کانادایی تک ریزورسز (Teck Resources) و شرکت امریکایی نوا گلد (NovaGold) پروژه گیلور کریک را در اختیار دارند. مطالعه‌ای امکان‌سنجی که در سال 2011 درباره این معدن انجام شد، نشان می‌دهد گلیور کریک امکان تبدیل شدن به بزرگترین پروژه مسی دنیا را دارد. چراکه گلیور کریک به مدت 18 سال توانایی تولید 322 کلیوتن مس و 208  کیلو انس طلا و 3 میلیون انس نقره دارد.

– El Arco

محل: مکزیک

ذخیره مس: 55.7 میلیارد دلار

محصول جانبی: مولیبدن

کل ذخیره: 57.9 میلیارد دلار

شرکت سوسرن کاپر (Southern Copper) مالک معدن ال‌آرکو در مکزیک است. این شرکت پنجمین تولیدکننده بزرگ مس در جهان است. ال‌آرکو 190 کیلوتن مس و 105 کیلوانس طلا در سال تولید می‌کند و همین آن را به یکی از پروژه‌های مسی بزرگ جهان تبدیل کرده است. اما این پروژه با مشکلات عدیده‌ای هم روبه‌روست ازجمله تامین انرژی مورد نیاز که مالک آن باید دیر یا زود فکری به حالش بکند.

 – El Molino

محل: پرو

ذخیره مس: 19.0 میلیارد دلار

محصول جانبی: طلا، نقره، مولیبدن

کل ذخیره: 24.3 میلیارد دلار

شرکت چینی مین‌متالز (Minmetals) در سال 2007  معدن مس ال‌مولینو را خریداری کرده است. این شرکت معتقد است به مدت 20  سال به‌صورت سالانه 144 کیلوتن مس از این معدن استخراج کند.

 

– Quellaveco

محل: پرو

ذخیره مس: 44.2 میلیارد دلار

محصول جانبی: مولیبدن

کل ذخیره: 48.0 میلیارد دلار

معدن مسی با ذخیره پروفیری که مطالعات امکان‌سنجی این معدن که در نزدیکی مرز پرو و شیلی واقع شده است نشان می‌دهد به مدت 29 سال با ذخیره‌ای 1.3 میلیارد تنی خود که عیار 58 درصد هم دارد، عمر خواهد کرد.

– Nueva Union

محل: شیلی

ذخیره مس: 43.7 میلیارد دلار

محصول جانبی: طلا و مولیبدن

کل ذخیره: 56.6 میلیارد دلار

تک ریزورسز و گولدکورپ (Goldcorp) در سال 2014  پروژه بهره‌برداری از این معدن را آغاز کردند. این معدن توانایی تولید روزانه 90 تا 110 کیلوتن مس دارد که البته برای استحصال، سنگ این معدن باید یک مسافت نسبتا طولانی را طی کند. این معدن 39 سال عمر خواهد کرد.

 – Cristalino

محل: برزیل

ذخیره مس: 18.0 میلیارد دلار

محصول جانبی: طلا

کل ذخیره: 19.1 میلیارد دلار

شرکت معدنی واله (Vale) معادن مس بسیار بزرگی در پرو دارد و در مقایسه با آن‌ها معدن مس کریستالینو، پروژه‌ای کوچک است. چراکه این معدن تنها 482 میلیون تن ذخیره قطعی و ممکن مس با عیار 0.65  درصد دارد. با این حال واله معتقد است با به پایان رسیدن عمر معادن بزرگ مسش در پرو، کریستالینو به دردش خواهد خورد.

 – Kamoa-Kakula

محل: جمهوری دموکراتیک کنگو

ذخیره مس: 16.0 میلیارد دلار

محصول جانبی: ندارد

کل ذخیره: 16.0 میلیارد دلار

شرکت ایوانهو میانز (Ivanhoe Mines) امید زیادی به این معدن بسته است. به اعتقاد این شرکت، معدن مس کامولا کاکوئا 8 میلیون تن ذخیره دارد و توانایی سالانه تولید 292 کیلوتن. ولی از سوی دیگر، ذخیره‌ای دو یا سه برابری برای آن تخمین زده می‌شود.